Ječmen, ješprenj – včasih hrana revnih, danes pa vse bolj priljubljeno žito – so že davnih 7000 let pr. n. št. pridelovali v Etiopiji in jugovzhodni Aziji. V primerjavi z navadno pšenico mnogo bolje prenaša ostrejše klimatske pogoje, za svojo rast pa potrebuje rodovitna tla, saj so njegove korenine za črpanje hranil in vode prešibke. Njegova kemijska sestava je primerljiva z ostalimi žiti, v primerjavi s pšenico pa vsebuje nekaj manj beljakovin in malo več maščob.
Prednosti in koristi za zdravje:
Oluščen ječmen poznamo kot ječmenovo kašo oziroma ješprenj. Ima visoko energijsko vrednost in je izredno bogat s hranilnimi snovmi, ki pozitivno in zdravilno vplivajo na naše telo.
Ječmen vsebuje večje količine kalija, ki ugodno vpliva na delovanje živčnega sistema, mišic, pomembno vlogo ima tudi pri vzdrževanju normalnega krvnega tlaka; fosforja, ki ohranja zdravje naših kosti in zob ter pomembno prispeva k delovanju celičnih membran in sproščanju energije pri presnovi; magnezija, ki je eden najpomembnejših antioksidantov, varuje pred nastankom srčno-žilnih bolezni. Vsebuje tudi nekatere vitamine, posebno kompleksa B in E, kar je predvsem posledica večih ovojnic okoli samega zrna. Te ovojnice večinoma zaužijemo, kar ugodno vpliva na našo prebavo, odpravlja zaprtost in črevesne težave.
Na imunski sistem deluje protivnetno, zato je priporočljivo, da ga vključimo v prehrano za bolnike z vnetjem debelega črevesa, sečnika, ledvic ali bronhialnega katarja.
Ponaša se z visoko vsebnostjo klorofila. Ta deluje antibakterijsko, odstranjuje strupe iz telesa, spodbuja naš imunski sistem in olajša povezavo rdečih krvničk s kisikom.