Že majhne razlike v količini hranilnih snovi spremenijo aromo, vonj, barvo ter okus medu. Tako glede na barvo, sestavo, okus in lastnosti razlikujemo različne vrste.
AKACIJEV MED je izrazite svetlo rumene barve in zaradi svojega sladkega ter nežnega okusa ena najbolj priljubljenih vrst medu. Vsebuje manj cvetnega prahu kot ostale vrste, zato ga bolje sprejemajo tudi osebe s tovrstno alergijsko reakcijo. V primerjavi z drugimi vrstami je bolj tekoč, saj zelo počasi kristalizira. Akacijev med točimo od maja do junija.
KOSTANJEV MED je značilne temne rjavordeče barve, zaradi večje vsebnosti cvetnega prahu pa močnega in bolj grenkega okusa. Temnejša barva nakazuje na večjo vsebnost antioksidantov. Zaradi večje vsebnosti sadnega sladkorja – fruktoze, nekoliko počasneje kristalizira. Točimo ga v juniju in juliju.
GOZDNI MED prepoznamo po svetlo do temno rjavi barvi, prijetni aromi po smoli in izrazito močnem, a nadvse prijetnim in polnim okusom. Točimo ga v juliju in avgustu.
HOJEV MED je med, ki ga čebele nabirajo na jelki (hoji). Prepoznamo ga po temno rjavi barvi z zelenkastim odsevom, prijetni aromi po smoli in karameli. Točimo ga v poletnih mesecih, včasih celo do konca septembra.
CVETLIČNI MED je najpogostejša vrsta medu, prepoznan po svoji značilni svetli rumeno do rjavi barvi in aromi. Vonj in okus sta odvisna od rastline, izvora in dodatka mane. Kristalizacije je delna in nepopolna, saj pogosto nastajajo številni kristali.
LIPOV MED prepoznamo po svežem in prijetnem vonju, ki je značilen za lipove cvetove, močnem in rahlo pekočem okusu ter bistri svetlo rumeni barvi. Pridobivamo ga iz nektarja ali mane. Lipov med iz nektarja kristalizira mnogo hitreje kot med pridobljen iz mane. Točimo ga v juniju in juliju.
SMREKOV MED je med, ki ga čebele nabirajo na smreki. Je značilne rdeče rjave barve, z nežnim vonjem po smoli in aromo po sirupu smrekovih vršičkov. Zelo dobro se kombinira s črnimi vrstami kruha ali kot dodatek k omakam in mlečnim jedem.